kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
15 kwietnia, 2017
wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Wynajem telebimów na duże imprezy
17 kwietnia, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z męczącym wypełnianiem wielkich ksiąg, z osobą noszącą grube szkła nachyloną nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi wyliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie powyższy opis pasuje właściwie do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realnej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa ma dostęp do specjalnych programów komputerowych, własnoręcznie w ogóle nie tworzy jakichkolwiek formularzy oraz nie zarabia mało (zwłaszcza jako główna księgowa w renomowanej firmie).

„Buchalteria” jest najważniejszym oddziałem w każdej firmie, nawet wtedy, kiedy jest realizowana na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym pomieszczeniu. Do jej zasadniczych powinności można zakwalifikować: prowadzenie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie informacji, notowanie informacji do systemu księgowego, obliczanie opłat dla rozmaitych instytucji, przykładowo GUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość równocześnie ze zdobywaniem kompetencji starać się o awans w przedsiębiorstwie. Bez wątpienia najciekawszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje obieg zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami oficjalnymi, kieruje pomocnikami i ma zawsze na oku rozrost swojego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość ponadto otworzyć swoją działalność gospodarczą, zatem rozwijać swoje biuro rachunkowe i samodzielnie obsługiwać Kontrahentów. W tym przypadku jednakże nieunikniona jest akceptacja Ministra Finansów – należy udokumentować doświadczenie w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (od razu po zakończeniu określonych studiów). Żeby dostać pracę jako księgowa, wcale nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Opracowywanie księgowości w sumie nie jest takie oczywiste. Trzeba zdecydowanie rozumieć specjalistyczne akty, równocześnie z takimi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi koniecznie mieć zatem obszerną wiedzę, bo to ona odpowiada za zasoby finansowe firmy. W przytoczonym przypadku potrzebne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na wybranych uczelniach mogą się troszkę od siebie odróżniać). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi w tym miejscu o pokazanie tytułu magistra, ale o należytą wiedzę. Zaś takiej w zasadzie nie da się uzyskać na innych specjalnościach. Potem księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, przykładowo zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności nabytych, musi posiadać jeszcze kompetencje „wrodzone”, przykładowo perfekcję i cierpliwość w spełnianiu jakichkolwiek obowiązków. Jeden defekt w wyliczeniach czasem może mieć katastrofalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się ze sporym transferem kapitału), lecz również mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa może zaoferować każdemu Klientowi usługi z zakresu opracowywania księgi wpływów oraz rozchodów (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, tworzenia rozliczeń z US, jak i wykonywania sprawozdań, przykładowo dla GUS. Trzeba mieć na uwadze, iż obowiązkiem osoby pracującej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i doskonalenie predyspozycji. Innymi słowy, ukończenie studiów jest w takim przypadku koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym powinniśmy pozyskać wielu Kontrahentów.

Ostatnimi czasy bardzo rozpowszechniona stała się „księgowość online” czy usługi „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Odbiorcy nie muszą wyruszać z domu lub placówki, żeby ich kwestie zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w umówionym miejscu oraz odbiera wszystkie materiały na potrzeby obliczeń. Niekiedy może także zostać w firmie, którą obsługuje oraz tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Samodzielna firma jest wspaniałym rozwiązaniem głównie dla księgowych, jakie od kilku lat funkcjonują w branży i nie pragną już podejmować zatrudnienia u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednakże z kilkoma warunkami, m.in. dużymi wkładami budżetowymi. Koszt utworzenia odrębnego biura rachunkowego zależy przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W śródmieściu wydzierżawienie lokalu biurowego będzie dużo kosztowniejsze niżeli na przedmieściach. Warto wiedzieć, iż przeważającą część druków można bezproblemowo załatwić przez Internet. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie optymalnym rozwiązaniem, w szczególności, jeśli właśnie zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby utworzenia przedsiębiorstwa rachunkowego obowiązkowe są: zarejestrowanie własnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie wolno sugerować Interesantom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, które zaobserwujemy w cennikach innych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: reputacją firmy, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i profilem usług. Sporządzanie pełnej księgowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zwykle wykonuje się podział na ilość formularzy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź w odsyłacz tu – Księgowość

Strona używa cookies
Ok