nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Systemy maszyn rozlewniczych i ich rodzaje w produkcji
7 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak działa współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022

Jak założyć działalność gospodarczą oraz czy warto korzystać z usług biura rachunkowego

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Założenie firmy to ogromne  wyzwanie, dlatego że już na starcie trzeba wiedzieć, w jakich obszarach działalność będzie działała. Dlatego też znaczna część raczkujących przedsiębiorców zgłasza się w tym temacie po wsparcie do biura rachunkowego. Warto zdecydować się na taki krok, dlatego że w księgowości pracują fachowcy, którzy swobodnie poruszają się po nowych ustawach i potrzebnych formalnościach. Z uwagi na to rozpoczęcie współpracy, szczególnie długofalowej może dać firmie niezliczoną ilość korzyści.

Podstawowymi pytaniami, jakie powinna zadać sobie osoba zamierzająca założyć działalność są pytania o charakter i sposób działania. Ten kto prowadzi przedsiębiorstwo powinien wiedzieć, jakie ma zamiar oferować usługi lub jakie rozprowadzać produkty. Powinno się odgórnie określić liczbę współwłaścicieli, pracowników oraz tym samym zależną od tego formę gospodarczej działalności. Już na starcie warto wybrać też formę regulowania składek i podatków, a także dowiedzieć się, czy ten obszar funkcjonowania działalności jest zobowiązany do wstąpienia do VAT-u. W czasie zakładania firmy księgowa chętnie odpowie na wszelkie ważne pytania, a oprócz tego pomoże uzupełnić wniosek do CEIDG potrzebny do tego, żeby rozpocząć firmę.

Co należy przygotować przed założeniem firmy

Bazowym obszarem, jaki powinno się przygotować to charakter działalności. Zakładając firmę właściciel musi mieć dobry pomysł na biznes. Znaczna część osób w tym pierwszym kroku przygotowuje biznesplan i na bazie niego zakłada, czym będzie zajmowała się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać i kto będzie docelowym klientem, jaką metodą będzie rozliczana księgowość, jaki będzie miała status prawny itp. Obok tego warto już na tym etapie uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny. Niemal niejedna księgowa poleci przedsiębiorcy zdobycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu. To z tego powodu używanie specjalnego profilu czy podpisu pozwala na podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych oraz również kontraktów drogą elektroniczną, a za sprawą tego oszczędza czas, bo ogranicza potrzebę jeżdżenia do urzędów w ważnych sprawach. Taką metodą podpisany dokument można wysłać również drogą elektroniczną i posiada on taką samą wartość, co dokument odręcznie podpisany.

Forma wniosku do CEIDG oraz jego poprawne uzupełnienie

By zgodnie z wymogami rozpocząć działalność należy zgłosić ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) poprzez przygotowany na tę okoliczność wniosek. Jest to specjalny, publiczny zapis przedsiębiorstw prowadzonych w Polsce. Wniosek można wypełnić na papierowym wydruku z odręcznym podpisem i należy go dostarczyć go osobiście do wybranego urzędu albo drogą elektroniczną, a wtedy trzeba podpisać dokument podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym, a później wysłać do urzędu.

Księgowa w wybranym biurze rachunkowym podpowie jak uzupełnić poszczególne rubryki. Muszą one być wypisane zgodnie z prawdą, z tego względu, że za składanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna, o czym właściciel firmy też usłyszy w biurze rachunkowym. Jeśli zdarzy się, że niektóre informacje ulegną zmianie albo z jakiegokolwiek powodu okażą się nieprawidłowe, bez oporu można je zaktualizować. Używanie pomocy księgowej już na początku zapewnia, że wniosek zostanie dobrze wypisany. Jeśli będzie to początek rozwijającej się współpracy z księgową, w formularzu znajduje się pole do zapisania nazwy i numeru NIP biura księgowego, jakie będzie obsługiwało przedsiębiorstwo księgowo.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny z tego względu nowi przedsiębiorcy powinni być czujni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o konieczności zapłaty. Wiele biur rachunkowych wlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeśli tak jest, z reguły jest to minimalna opłata za wiedzę i pracę księgowej.

Czy osoba zakładająca działalność gospodarczą musi przystąpić do VAT

Wejście do VAT nie jest konieczne dla każdego, ale są pewne rodzaje działalności gospodarczej, które są zobowiązane do wejścia do VAT-u. Na przykład VAT, czyli podatek od towarów i usług obowiązuje osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne nie mające prawnej osobowości, jednak tworzące samodzielnie działalność gospodarczą, np. handlowcy, producenci, usługodawcy lub rolnicy. Obejmuje działalność osób wykonujących zawody doradcze, prawnicze, jubilerskie czy działalności powiązanych ze ściąganiem długów. Pełna lista dostępna jest dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u również nie jest trudne. Należy przesłać wniosek VAT-R, jaki trzeba wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży towarów lub usług. Tak samo w tej kwestii biuro rachunkowe może zapewnić wspracie.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego

Aby prawidłowo prowadzić przedsiębiorstwo nie wystarczy prawidłowo uzupełniać wnioski. Biuro rachunkowe dba o wszelkie szczegóły rozliczeń, żeby klient miał jak największą ilość korzyści i nie musiał przejmować się rozliczaniem bez odpowiedniej wiedzy. Zaufanie księgowej przekłada się na szereg szczerej współpracy i dokonywaniu rozliczeń w terminie. Biuro rachunkowe pamięta konieczne przepisy, a dzięki mądremu wykorzystaniu wiedzy i umiejętności, umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z ulg i odliczeń. Kontakt z biurem rachunkowym także jest płynny i opiera się na dobrej relacji. Łatwy przepływ informacji tylko pokazuje, jak istotna jest współpraca między klientem a księgową. Warto wspomnieć, że księgowa,  z którą przedsiębiorca rozpocznie działalność, będzie znać tę firmę od podstaw a dzięki temu będzie oferować wsparcie w różnych sferach pracy.

Strona używa cookies
Ok