Leczenie ortodontyczne Toruń
8 lutego, 2021
Pompa ciepła – wady i zalety
9 lutego, 2021

Posiadanie firmy wiąże się wprost z potrzebą prowadzenia księgowości. Na bazie dokumentów księgowych ewidencjonowane są wszelkie wydarzenia finansowe w firmie, za pomocą czego zdecydowanie łatwiej weryfikować wydatki. Dokumenty księgowe zawierają m.in. informacje na temat sprzedaży i zakupów, wydatków czy inwestycji firmy i informacje z zakresu podatków czy pensji pracowników. Ze względu na to, że księgowość jest istotnym oraz szerokim działem właściwie każdej działalności, biorąc pod uwagę jej wielkość konieczna jest osoba, współpraca z biurem rachunkowym lub pełen wydział odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Dostępne są dwa główne sposoby prowadzenia rozliczeń księgowych, to są: pełna księgowość, inaczej księga handlowa i księga przychodów i rozchodów, inaczej księga podatkowa. Reguły wskazane w ustawie o rachunkowości określają, jakie firmy muszą mieć pełną księgowość, a jakim wystarczy księga przychodów i rozchodów. W zależności od formy działalności gospodarczej i od samego charakteru przedsiębiorstwa oraz przychodu roku obrotowego.

Sposoby prowadzenia księgowości

Pełna księgowość to najbardziej rozbudowana metoda rozliczeń. Przez szczegółowe informacje analizuje sytuację finansową firmy: rentowność, płynność i gospodarność finansową. Na bazie księgi handlowej przedsiębiorstwo rozlicza się z fiskusem. Według ustawy o rachunkowości do prowadzenia księgi handlowej zobowiązane są na przykład spółki handlowe w tym osobowe, kapitałowe i spółki w organizacji, stowarzyszenia oraz fundacje nawet , gdy ich źródłem przychodu są wyłącznie składki członkowskie, a także powiaty, województwa, gminy oraz ich związki. Oprócz tego pełną księgowość prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, gdy we wcześniejszym roku obrotowym ich zarobki netto ze sprzedaży produktów, towarów oraz operacji finansowych wyniosły przynajmniej wartość 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Natomiast księga przychodów i rozchodów jest formą uproszczonej księgowości. Wpisy na temat rozchodów i przychodów muszą zawierać w tym przypadku zestawienia dochodów, przychodów i kosztów z rozgraniczeniem na podatkowe zwolnienia. Do zestawień w księdze przychodów i rozchodów muszą być uzupełnione również ewidencje trwałych środków, zatrudnionych osób, a oprócz tego wykaz dochodów zwolnionych z podatku we wcześniejszych latach. Uproszczoną księgowość prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i partnerskie spółki, których przychód roku obrotowego nie przewyższa 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Metoda prowadzenia księgowości zależy od zakresu działalności firmy, charakteru, wielkości i struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości będzie podlegała konkretna działalność gospodarcza zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Na przykład zakładając firmę z pomocą biura rachunkowego, przedsiębiorca z łatwością uzyska wskazówki od księgowej, jaka metoda będzie najodpowiedniejszą.

Księgowość elektroniczna

Podobnie jak w innych obszarach, w księgowości też powstają nowe rozwiązania technologiczne. Szczególnym udoskonaleniem w prowadzeniu firmy są stworzone przez lata specjalne komputerowe programy, gwarantujące sprawne prowadzenie księgowości. Przeważnie tego typu programy da się wykupić na własność lub w abonamencie. Większość biur rachunkowych używa tych programów, w głównej mierze z uwagi na to, że elektroniczna księgowość jest ogromnym udogodnieniem dla pracy księgowej, a także komfortu przedsiębiorcy. Pośród wielu opcji w księgowości online znajdują się: możliwość sprawnego i szybkiego przekazywania, wystawiania, a także zbierania dowodów księgowych, zmian planów kont, łatwego wglądu w finanse albo dojścia do informacji o składkach i podatkach ZUS. Zazwyczaj program księgowości online jest bardzo prosty w obsłudze, a wszelkie aktualizacje dbają, by program był bez przerwy zgodny z obowiązującymi przepisami.

Jak podejmować współpracę z księgową?

Możliwości współpracy z księgową są różne. W przypadku ogromnych firm, w jakich jest bardzo dużo wytwarzanych danych księgowych, najmocniej korzystne będzie zatrudnienie księgowej (lub nawet zatrudnienie pełnego działu księgowego) na etat. W przypadku mniejszych i średnich firm zwykle wykorzystywaną praktyką jest powierzenie księgowości, korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Niezbędne we współdziałaniu z księgową jest ustalenie narzędzi, z których będą korzystać dwie strony, by w bardzo wydajny sposób oddawać dokumenty oraz wszelkie działania księgowe. W księgowości należy przestrzegać terminów, dlatego wszelkie dokumenty, zawsze kompletne oraz jak najlepiej opisane muszą trafiać do księgowej w odpowiednim terminie. W tym celu konieczna jest również ciągła komunikacja. Komponentem komunikacji wpływającym na komfortową współpracę, na jaki należy zwrócić uwagę jest dobry przepływ informacji. Księgowa musi posiadać dojście do najistotniejszych informacji finansowych oraz sytuacji przedsiębiorstwa, aby móc na najwyższym poziomie wykonywać swoje zadania.

www.taxbiuro.net

Strona używa cookies
Ok