Stomatolog Toruń – chirurgia stomatologiczna
8 lutego, 2021
Prowadzenie księgowości Toruń
8 lutego, 2021

Ortodonta zajmuje się leczeniem wad żuchwy oraz nieprawidłowości i krzywizn zębowych. Co należy wiedzieć? Wada zgryzu bazuje na niewłaściwym ulokowaniu zębów lub szczęki, co zatem jest prostą drogą do poważnych problemów wad wymowy, zniekształcenia twarzy – wpływając negatywnie na wygląd i będąc źródłem kompleksów w późniejszym wieku. Proces korekcji wady zgryzu jest długotrwały i zabiera średnio około 2 lat.

Przyczyny powstawania wad szczęki

Wady zgryzu grupuje się na wrodzone i nabyte. Do zmiany żuchwy może dojść już na początku rozwoju dziecka, jeszcze w trakcie ciąży, jednak zazwyczaj są to złe przyzwyczajenia maluchów. Ciągłe ssanie kciuka czy nieodpowiednio dobranego smoczka, gryzienie przedmiotów (na przykład twardych klocków), zgrzytanie zębami, czy oddychanie przez usta wywołuje zmiany szczęki. Także nieodpowiednie układanie dziecka podczas karmienia piersią, może wywoływać problemy. Na pierwszy przegląd kontrolny warto zaprowadzić dziecko w wieku około 7 lat. Dzięki temu ortodonta wcześnie wskaże możliwe zmiany oraz zadba o odpowiedni rozwój dziecka.

Dlaczego wizyta u ortodonty jest potrzebna?

Nieleczenie lub lekceważenie wady doprowadza do jej nasilenia, a to z kolei zwiększa ryzyko seplenienia i krzywizny zębów oraz może powodować utrudnienie w spożywaniu pokarmów, a nawet oddychaniu. Nieodpowiedni układ szczęki powoduje bóle zębów, ich ruszanie się lub przedwczesne ścieranie. Sprzyja to też zbieraniu się kamienia nazębnego oraz może być przyczyną tworzenia się chorób dziąseł, próchnicy, czy paradontozy.

Rodzaje wad zgryzu

Tyłozgryz – najczęściej występująca wada zgryzu. Dolne zęby chowają się za zębami górnymi, przy czym zęby przednie nie stykają się wzajemnie. W niektórych przypadkach górne siekacze są wykrzywione w kierunku górnej wargi, a twarz odkształca się poprzez cofnięcie żuchwy.

Przodozgryz – w tym przypadku to górne zęby chowają się za dolnymi. Powstaje widoczne przemieszczenie brody do przodu.

Zgryz krzyżowy – zarówno zęby dolne jaki i górne, zachodzą na siebie nieregularnie na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

Zgryz głęboki – górne zęby zachodzą i przykrywają 2/3 wysokości zębów dolnych. Wpływa to na utratę symetrii twarzy ze względu na zmniejszenie dolnego odcinka. Tak umiejcowione zęby przesadnie się ścierają,  co prowadzi do chorób dziąseł i przyzębia.

Zgryz otwarty – zęby wcale nie stykają się ze sobą. Wada utrudnia w żuciu pokarmu, a także w prawidłowej wymowie – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Zgryz otwarty powoduje wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki.

Stłoczenia zębów – są wtedy, gdy zęby mają nieodpowiedni rozmiar w stosunku do zębodołów. Wychodzą poobracane lub w niewłaściwych położeniach, ze względu na brak przestrzeni w jamie ustnej.

Zęby odseparowane – pomiędzy zębami są widoczne szpary, powodowane nadmiarem miejsca w żuchwie.

Jak poprawić wady zgryzu? Kiedy zalecany jest ortodonta?

Korekcja wady zgryzu zazwyczaj rozpoczyna się od momentu wyrżnięcia zębów stałych, czyli około 11 roku życia, choć ortodonci zalecają zadbanie o odpowiedni zgryz w każdym wieku. Szczęki dzieci są znacznie bardziej plastyczne, niż szczęki osób dorosłych, a więc leczenie jest łatwiejsze i zmniejsza się ryzyko bólu lub powikłań, jednak korekcja zębów jest możliwa dla każdego.

Rodzaje aparatów na zęby

Aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe — mocowane do zębów specjalistycznym klejem oraz ruchome — możliwe do samodzielnego zdejmowania. Aparaty ruchome są częściej stosowane u dzieci, niż u dorosłych.

Aparat tradycyjny, metalowy — siłą, która koryguje wadę, jest w tym przypadku łuk sczepiony z metalowymi zamkami, które przykleja się do pojedynczych zębów i mocuje przy użyciu ligatur ortodontycznych. Dla urozmaicenia, szczególnie dla młodszych pacjentów, istnieje możliwość doboru różnych kolorów ligatur. Dla ceniących większą estetykę dostępne są warianty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub kryształowymi, które są niewidoczne na tle zębów. Sprawdzają się zwłaszcza u posiadaczy białych zębów.

Aparat lingwalny — zakładany jest odwrotnie niż ten tradycyjny, bo od wewnętrznej strony jamy ustnej. Projektowane są dla każdego pacjenta indywidualnie i niwelują dyskomfort związany z noszeniem aparatu na zębach, bo ten jest niewidoczny. Ujemną stroną tego aparatu jest początkowa trudność wyraźnego mówienia.

Aparat samoligaturujący — ten rodzaj aparatu na zęby różni się od innych budową. Łuk ortodontyczny przytrzymuje zestaw klapek, dzięki czemu drut jest ruchomy, a korekcja wady zgryzu trwa krócej.

Aparat Clear Aligner — to przezroczysta nakładka na zęby dopasowywana indywidualnie, która jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią estetykę. Aparat jest praktycznie niewidoczny, a dzięki temu, że można go zdjąć samodzielnie, jest łatwy w utrzymaniu higieny.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Koszty aparatów na zęby są związane z typem wybranego modelu. Do najtańszych należą te tradycyjne. W ich przypadku ceny za jeden łuk rozpoczynają się od 1200 złotych. Nowsze rozwiązania, bardziej komfortowe – niemetalowe czy przezroczyste — są znacznie bardziej kosztowne. Ich ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy. Cena najdroższych aparatów lingwalnych może dochodzić do 12 tysięcy .  Aparaty ortodontyczne są też dostępne do wzięcia na kredyt. W koszt leczenia trzeba także wliczyć koszty wizyt kontrolnych, których ilość jest zależna od czasu leczenia. Leczenie ortodontyczne może być refundowane przez NFZ dla dzieci poniżej 12 roku życia i tylko w przypadku aparatów ruchomych.

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Dbałość o zęby  w trakcie noszenia aparatu ma ogromne znaczenie. Aparat może początkowo przeszkadzać, ze względu na to, że znacznie łatwiej przyklejają się do niego pozostałości jedzenia. Należy myć zęby po jedzeniu i unikać pokarmów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepienie. Z kolei twarde produkty mogą trwale uszkodzić aparat.

Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów

To, czy wolno naprawiać zęby podczas leczenia ortodontycznego, szczególnie ciekawi pacjentów, którzy mają założony aparat stały. Nie można wyjmować go samodzielnie, a przez to w obecności problemów niezbędna jest wizyta u stomatologa ortodonty. Na starcie leczenia aparatem na zęby każdy pacjent powinien zadbać o to, żeby jego zęby były w pełni wyleczone. W ten sposób minimalizuje się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w trakcie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do naprawy zębów, jeśli pacjent nosi aparat stały .

Używanie aparatu ortodontycznego wiąże się z podwyższoną potrzebą dbania o zęby. Ze względu na zamontowane zamki na zębach i pozostałe fragmenty konstrukcji aparatu na zęby, wymiatanie osadów i resztek jedzenia staje się trudniejsze. Dlatego pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej myć zęby, szczególnie w okolicach aparatu ortodontycznego. Niedopatrzenie higieny w tym czasie, może oznaczać, że na wcześniej wyleczonych zębach znajdą się próchnicowe zmiany. W takiej sytuacji należy zapisać się na wizytę u dentysty. Lekceważenie próchnicy ze względu na ortodontyczny aparat może wywołać nieprzyjemne skutki. Próchnica bez trudu przenosi się na sąsiednie zęby, dlatego bezpieczniej wyleczyć problem.

Leczenie w czasie noszenia aparatu jest możliwe. Jeśli aparat utrudnia dotarcie do nadpsutego zęba, można go zdjąć na czas naprawy. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.

Ortodonta

Strona używa cookies
Ok