Serwis klimatyzacji Toruń
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samodzielnie stworzyć stronę internetową na WordPressie?

Samodzielne stworzenie witryny WWW na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest trudne, jednak nawet z znikomymi zdolnościami programistycznymi jest całkowicie dostępne, z uwagi na dużą ilość dostępnych narzędzi, usprawniający całkowity proces twórczy. Wiele lat temu na początku WordPress bardziej kojarzony był z platformą blogową niż w formie bazy, na której da się stworzyć profesjonalną stronę WWW. Ze względu na to podstawowe możliwości zorientowane były na budowanie blogowych wpisów. Obecnie wielka grupa osób prowadzących  profesjonalne witryny nadal korzysta z opcji dodawania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji dostosowanych do specyfiki konkretnej witryny. Zazwyczaj wpisy są wydzielone do specjalnej zakładki, w której cyklicznie wstawiane są kolejne wpisy. Natomiast znaczną część pełnej witryny zapełniają podstrony wypełnione treścią, jaka z reguły przez dłuższy okres zostaje taka sama. Na tych podstronach najczęściej wstawiane są opisy personelu, usług, sukcesów, dyplomów albo np. cenniki. By te wszelkie elementy mogły zostać zbudowane bez fachowej wiedzy konieczny będzie page builder, a więc edytor dzięki któremu dodamy wszystkie części tekstowe i wizualne, jakie pojawią się na witrynie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy wizualny edytor jest funkcją dodaną WordPressie już w momencie rozpoczęcia pracy. Bardziej zaawansowane są zarządzane przez wtyczki dodawanym do kokpitu administratora. Idea wizualnego edytora na WordPressie bazuje na dodawaniu nowych elementów do witryny poprzez wybór najbardziej dopasowanego, po czym przeciągnięcie go (metodą przeciągnij oraz upuść) w dowolne miejsce. Bazowy wizualny edytor na WordPressie udostępnia w sumie podobne opcje zarówno przy kreowaniu głównej strony, podstron, jak i wpisów. Pełen proces tworzenia polega na dopasowaniu konkretnego bloku, wypełnienia go tekstem bądź grafiką, a potem dopasowaniem do siebie kolejnych bloków. Tą techniką można ustawiać na przykład nagłówki , listy, akapity, cytaty, pliki. Poszczególne elementy da się grupować, ustawiać , dodawać do nich odstępy i separatory. Co więcej nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia wstawianie własnych kodów HTML, widżetów (np. kategorie, tagi, kalendarz), czy odnośników do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie wymaga to żadnych umiejętności programistycznych. Wstawiamy treść, obrazy, dodatki itp. wskazujemy ich rozmiar, kolory, pogrubienie, a edytor samoistnie koduje. Przy edycji wpisów możliwe są dodatkowe opcje, w których da się samodzielnie ustalić datę publikacji wpisu, przypisać mu wybraną kategorię, a także tagi oraz dodawać zdjęcie wyróżniające, które stanie się okładką konkretnego wpisu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Szczególną zaletą WordPressa jest dostęp do dodawania wtyczek, które w znaczny sposób wspierają projektowanie witryny WWW. Nie jest to tylko pakiet dodatków, co umożliwia dodawanie rozbudowanych elementów jak na przykład harmonogramy, formularze albo szczegółowe tabele. Pośród wielu wtyczek oferujących pojedyncze zaawansowane elementy są również kompletnie rozwinięte edytory wizualne, uzupełnione o większą ilość opcji. Wtyczki mogą być darmowe i płatne, gdzie te płatne są najbardziej zaawansowane. Co ciekawe istnieją szablony, które posiadają w pakiecie dojście do wybranej wtyczki edytora. Tego rodzaju dodatek jest wtedy w pewnym stopniu ograniczony, jednak jego koszt wliczy się w cenie szablonu.

Muffin Builder

Jednym ze znanych szablonów, mieszczącym w sobie zaawansowany wizualny edytor jest szablon BeTheme od Muffingroup. Włączony wewnątrz Muffin Builder udostępnia ogromny zbiór opcji, związanych z budową oraz ustawieniem zawartości na witrynie. Ten wizualny edytor w bardzo prosty sposób pomoże zbudować profesjonalną oraz interesującą stronę WWW na równi dla biznesu, jak i pełnego treści bloga. Dzięki opcji ustawiania wielu elementów od tekstów, przez grafiki, po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wybranych formatach, bez problemu zaprojektujesz ciekawą stronę internetową dostosowaną do potrzeb.

Elementor

Pierwszą korzyścią Elementora jest to, że w odróżnieniu od najprostszego edytora wizualnego WordPressa i Muffin Buildera, każdy z elementów da się umieszczać, zmieniać bezpośrednio na podglądzie witryny. W przypadku tamtych rezultat jest widzialny dopiero po zaktualizowaniu wpisanych wszystkich okien w miejscu edycji witryny. Elementor działa bezpośrednio z Podglądem w rzeczywistym czasie. Zawiera wiele możliwości do co poszczególnych elementów i ich opcji. Właściwie prawie każdy element może zostać bez trudu edytowany oraz ułożony zgodnie z upodobaniem ingerując w rozmiary, kolory, kroje czcionek oraz np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder jest jedną z najlepszych oraz często stosowanych wtyczek do tworzenia stron WWW. Podobnie jak Elementor działa bezpośrednio na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. Co w znacznym stopniu ułatwia pracę i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder zawiera dużo zaawansowanych opcji, których używanie nie jest trudna, czasami skrypt potrzebuje chwili na aktualizację danych, przez co dodawane zmiany pokazują się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia projektowanie stron WWW, dzięki metodzie przeciągania oraz upuszczania elementów. Tworzenie w rzeczywistym czasie i wielka ilość opcji edytowania stylów i treści sprawia, że jest znacznie bardziej docenianą wtyczką do edycji. Jednym z ciekawych elementów Divi, jest zachowanie pełnej historii edycji, dzięki czemu bez trudu można cofnąć się do wcześniejszego momentu oraz rozpocząć edytowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najstarszych wizualnych edytorów, ze względu na co bardzo często jest pakietem niektórych szablonów. Przez lat był aktualizowany co sprawia, że teraz ma wiele korzystnych opcji, które pozwolą zbudować funkcjonalną stronę. Rozbudowane możliwości wpływają jednak na wydajność, przez co momentami jest bardzo powolny. Pomimo tego jest prosty we współpracy oraz całkiem tani.

Strony internetowe Toruń

Strona używa cookies
Ok