Serwis klimatyzacji Toruń
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samodzielnie przygotować witrynę internetową na WordPressie?

Samodzielne przygotowywanie strony WWW na WordPressie może wydawać się trudne, jednak nawet z znikomymi umiejętnościami programistycznymi jest całkowicie dostępne, z uwagi na dużą liczbę dostępnych narzędzi, ułatwiający całkowity twórczy proces. Na samym początku WordPress bardziej kojarzony był z platformą blogową niż jako baza, na której można przygotować profesjonalną witrynę WWW. Dlatego podstawowe opcje zorientowane były na komponowanie wpisów blogowych. Obecnie wiele osób zakładających  profesjonalne strony ciągle używa opcji dodawania treści: aktualności, porad, wskazówek, recenzji w zależności od specyfiki danej strony. Przeważnie wpisy są wydzielone do specjalnie przygotowanej zakładki, w której cyklicznie wstawiane są nowe posty. Natomiast pozostałą część pełnej witryny zajmują podstrony z treścią, która przeważnie przez dłuższy okres pozostaje niezmienna. Na tych podstronach często dodawane są opisy personelu, usług, osiągnięć, certyfikatów i np. cenniki. Aby te wszystkie elementy mogły powstać bez fachowej wiedzy potrzebny będzie page builder, czyli edytor dzięki któremu stworzymy konkretne części tekstowe i wizualne, jakie znajdą się na stronie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy wizualny edytor jest funkcją dodaną WordPressie już w chwili przygotowania się do pracy. Bardziej zaawansowane są zarządzane przez wtyczki instalowane do kokpitu administracyjnego. Zamysł wizualnego edytora na WordPressie polega na dodawaniu poszczególnych elementów do strony WWW poprzez wybór najbardziej dopasowanego, a następnie przesunięcie go (techniką przesuń oraz upuść) w wybrane miejsce. Bazowy wizualny edytor na WordPressie udostępnia w większości zbliżone opcje tak samo przy tworzeniu głównej strony, podstron, a także wpisów. Pełen proces tworzenia polega na dopasowaniu konkretnego bloku, wypełnienia go tekstem bądź grafiką, a w kolejnym kroku dostosowaniem do siebie kolejnych bloków. Tą metodą można wstawiać między innymi nagłówki , akapity, listy, cytaty, pliki. Wszystkie te elementy można szeregować, układać w kolumnach, wciskać między odstępy i separatory. Co więcej nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia wstawianie własnych kodów HTML, widżetów (takich jak tagi, kategorie, kalendarz), czy odsyłaczy do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, ). Nie potrzeba w tym żadnych zdolności programistycznych. Wstawiamy treść, obrazy, dodatki itp. ustawiamy ich wielkość, kolory, pogrubienie, a edytor samoistnie koduje. Przy edycji wpisów zapewnione są jeszcze opcje, gdzie można samemu ustalić datę umieszczenia wpisu, dopasować mu wybraną kategorię, a także tagi oraz wstawiać zdjęcie wyróżniające, jakie zostanie okładką danego wpisu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Dużą zaletą WordPressa dostępność podłączania wtyczek, jakie w szczególny sposób wspomagają tworzenie strony WWW. To nie tylko pakiet dodatków, co umożliwia podpinanie zaawansowanych elementów jak na przykład harmonogramy, formularze albo rozbudowane tabele. Wśród wielu wtyczek oferujących zaawansowane pojedyncze elementy znajdują się też całkowicie rozwinięte wizualne edytory, uzupełnione o szerszą liczbę opcji. Wtyczki dostępne są darmowe i płatne, przy czym te płatne są szczególnie zaawansowane. Co ciekawe istnieją szablony, które mają w pakiecie dojście do wybranej wtyczki edytora. Tego typu dodatek jest wtedy w pewnym zakresie ograniczony, jednak jego cena zawrze się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Wśród szablonów tym, mieszczącym w sobie rozwinięty wizualny edytor jest szablon BeTheme stworzony przez Muffingroup. Włączony do niego Muffin Builder zapewnia szeroki zakres opcji, związanych z budową oraz ułożeniem elementów na stronie. Ten wizualny edytor w bardzo prosty sposób pomoże zaprojektować profesjonalną oraz ciekawą witrynę WWW tak samo dla biznesu, a także pełnego treści bloga. Dzięki opcji ustawiania rozmaitych elementów od tekstów, przez grafiki, po przydatne dodatki w podsekcjach i kolumnach o wybranych rozmiarach, bez przeszkód zaprojektujesz oryginalną witrynę internetową dopasowaną do Twoich potrzeb.

Elementor

Pierwszą korzyścią Elementora można uznać to, że w odróżnieniu od podstawowego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, wszystkie elementy można wstawiać, poprawiać bezpośrednio na podglądzie strony. W przypadku tamtych rezultat jest widoczny dopiero po zaktualizowaniu ustawionych wszystkich okien w miejscu edycji strony. Elementor działa bezpośrednio z widokiem w rzeczywistym czasie. Posiada sporo opcji do co konkretnych elementów i ich wariantów. Właściwie prawie każdy element da się szybko dopasowany oraz ułożony zgodnie z upodobaniem edytując kolory, rozmiary, czcionki czy np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych oraz często aplikowanych wtyczek do projektowania witryn WWW. Podobnie jak w przypadku Elementora działa bezpośrednio na stronie w czasie rzeczywistym. Co w dużym stopniu przyspiesza budowanie i jest bardzo wygodne. O ile Beaver Builder zawiera wiele rozbudowanych opcji, których używanie nie sprawia trudności, niekiedy skrypt potrzebuje chwili na wczytanie danych, przez co wprowadzane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia tworzenie witryn WWW, dzięki technice przeciągania oraz przesuwania elementów. Praca w rzeczywistym czasie i spora liczba opcji edytowania treści i stylów sprawia, że jest znacznie bardziej wtyczką do edycji. Jednym z ważnych elementów Divi, jest zapisanie pełnej historii zmian, dzięki czemu bez problemu można wrócić do wcześniejszego momentu oraz rozpocząć projektowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najstarszych edytorów wizualnych, ze względu na co zwykle jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez lat był poprawiany dlatego teraz posiada wiele przydatnych opcji, jakie pozwolą stworzyć funkcjonalną stronę. Zaawansowane możliwości wpływają jednak na jego wydajność, przez co momentami jest dość powolny. Pomimo tego jest łatwy we współpracy oraz całkiem tani.

Strony internetowe Toruń

Strona używa cookies
Ok