Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne sklepów
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji chronicznych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Deformacja twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić na skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też poprawić walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub kształcą się w środku kości. Skutkiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też przemieszczać sąsiednie zęby w inne, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel występuje niedostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zwykle umiejscawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im wybranego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty część korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Ubytki w uzębieniu są wynikiem wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia ubytków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów zębów. Mają one wiele zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by polepszyć estetykę jamy ustnej. Odbywają się również przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w miejscach, mających podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Strona używa cookies
Ok