invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu
13 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Stomatologia – mosty protetyczne
6 lipca, 2022

Implant w klinice – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog

Implanty zębowe zastępują luki po utracie zębów oraz są jednym z przeważnie stosowanych oraz niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po prawidłowo wykonanym leczeniu korzeń implantu zębowego jednoczy się z tkanką kostną, a oparta na nim korona przypomina naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów można wypełniać nie tylko pojedyncze braki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty dentystyczne są również idealnym podłożem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębowych jest ich odporność. Przyjmuje się, że odpowiednio umieszczony implant może spełniać swoją rolę nawet całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, mimo przepływu lat nie tracą na swojej trwałości, nie psują się oraz nie powodują kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają miejsca oraz nie dopuszczają do tego, żeby np. umieszczona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant dentystyczny?

Generalnie implantów zębowych nie wykonuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z problemami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też aktywny nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces wzrostu szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza ostatecznie możliwości zastosowania implantów stomatologicznych, jednak powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to np. osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem wymagają też ci pacjenci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty oferują wiele możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia większej ilości zębów, a czasami nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada kilka sposobów, chociaż obecnie z reguły wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć te rozwiązania dobrze eliminują bezzębie, mają swoje mocne i słabe strony. Zdarza się, że używanie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład nietypowe uwarunkowania anatomiczne szczęki. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat trzeba je wymienić, ponieważ z biegiem lat przestają być dopasowane, jak na początku.

Zastosowanie implantów zębowych natomiast zabiera większą ilość czasu z uwagi na na konieczność osadzenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a w zamian za to implant może utrzymać się również do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym celem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej przez próchnicę miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów daje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były zwykle wyrywane.

Tymczasem implanty dentystyczne zastępują naturalne zęby, a oprócz tego nie psują się, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty dentystyczne służą do końca życia. Wobec tego nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz usunięcie zepsutego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Implanty zębów

Co robić po zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

Generalnie najlepiej nie jeść bardzo ciepłych pokarmów oraz ściśle trzymać dietę półpłynną. Nie wolno wykorzystywać obszaru jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest też sprawdzanie językiem i palcami miejsca implantu, by nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Należy odłożyć palenie, z uwagi na to, że rozregulowują proces zrastania się tkanek. Ponadto na czas  mniej więcej miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń dentysty. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, kiedy tylko zauważy się alarmujące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko według wytycznych lekarza dentysty. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez wiedzy dentysty może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze też płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób troszczyć się o implant zęba?

O implanty powinno się troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Podstawą jest systematyczne szorowanie co najmniej dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty nie niszczą się od korozji ani próchnicy, najlepiej o nie dbać z równie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach pozostałości jedzenia będą osadzać się przy linni dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. Wtedy z reguły odsłania się  tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, tym samym tracąc na estetyce. Oprócz tego trzeba co najmniej dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.

Sprawdź nasze usługi: implantologia

Strona używa cookies
Ok