Utrata zęba równa się z potrzebą jego zastąpienia, by nie doszło do nowych dolegliwości. Przyległe zęby i zęby naprzeciwko potrzebują oparcia, inaczej one też mogą się poruszać, a nawet wypadać. Dlatego stomatolodzy zalecają od razu wypełnić brak. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zastosować most protetyczny, obok przerwy muszą nadal znajdować się zęby, jakie posłużą za oparcie dla filarów mostu. Taki rodzaj uzupełnienia protetycznego może więc być zastosowany kiedy przerwa wypada między zębami sąsiednimi. Znaczącym atutem tego rozwiązania jest to, że można ta metodą wymienić do nawet 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, więc są znacznie wygodniejsze od protez ruchomych. Choć duża część pacjentów obawia się resztek jedzenia wchodzących pod most, dentyści zapewniają – nie trzeba się martwić, bo dobrze dobrany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie wnika do środka. Warto rozważyć aplikację mostu protetycznego, bo jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.
Budowa i rodzaje mostów protetycznych
Most protetyczny odznacza się prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie nakłada się na przylegających do luki zębach i z przęsła, które zastępuje utracony ząb. Są 2 rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej tradycyjny aplikuje się na specjalnie sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się też tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty dentystyczne. Taki typ mostu jest bardzo wytrzymały oraz wykorzystywany w większości gabinetów dentystycznych. Bywają także miejsca, w których koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej stosowana, bo nie jest tak trwała i można nią zastąpić zaledwie pojedynczy ząb.
Zazwyczaj mosty protetyczne stomatologiczne wykonywane są z kilku odrębnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często stosowane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – zwykle ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z którego przygotowywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.
Most protetyczny – wskazania
Przygotowanie mostu protetycznego wskazanie jest szczególnie tym pacjentom, którzy pragną trwale odbudować brak po utracie zęba lub zębów, jednak nie mogą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by zamaskować stworzoną przerwę oraz zatrzymać wzmagające się przemieszczanie się zębów pobocznych i spowolnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, dlatego że rzutuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale też sam wygląd twarzy, jaka może z tego względu wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba w klinice stomatologicznej sprawia, że przywracamy prawidłowy podział sił podczas żucia i prawidłowe funkcje oraz budowę zgryzu. Tą techniką zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób dziąseł i przyzębia ze względu na zbierające się w przerwie pozostałości pokarmu. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić, by stomatolog mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zniszczenia.
Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?
Pierwszym etapem każdego leczenia dentystycznego jest pełna diagnoza oraz badania, jakie pozwolą dentyście stwierdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeżeli stomatolog nie zauważy żadnych przeszkód, będzie mógł przejść do działania. Jeśli filarami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. W tym celu stomatolog musi je oszlifować, by następnie możliwe było indywidualne dopasowanie mostu. Mimo obaw wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo odbywa się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie narusza zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, jakie części zęba może poddać szlifowaniu. Ten zabieg nie będzie niezbędny przy oparciu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby będą już oszlifowane, następnym krokiem zakładania mostu protetycznego jest pobranie potrzebnych wycisków. Dzięki nim, stomatolog protetyk zaprojektuje doskonale dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest indywidualny most protetyczny, stomatolog zakłada most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest ochrona przygotowanych zębów. Gdy ostatecznie most będzie już gotowy, stomatolog dostosuje go do jamy ustnej, po czym zakłada na stałe.
Mosty protetyczne – największe zalety stosowania
Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz wysoka estetyka. Za ich sprawą możemy odbudować kilka zębów na raz oraz przywracamy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu i pełen komfort.