MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Stomatologia – mosty protetyczne
6 lipca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termokubek dla każdego
14 października, 2022

Kartoniarki – maszyny pakujące w przemyśle

kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcji jest zaawansowany. Jednym z zakańczających etapów jest czynność pakowania produktu. Aktualnie w wielu fabrykach jest to wykonywane przez specjalne pakowaczki. Dzięki czemu wiele czynności dzieje się samoistnie, szybko i sprawnie.

Czym są nowoczesne maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (zwane także pakowaczkami) to urządzenia, które ułatwiają oraz zwiększają tempo całego procesu produkcji. Są to maszyny przystosowane do pakowania różnego rodzaju produktów w różnej formie. Spotykamy maszyny do pakowania płynów, sypkich, w kawałkach oraz w wielu innych postaciach. Wszystko zależy od tego, co jest produkowane i jak chce się to spakować. Urządzenia pakujące wykorzystuje się do pakowania pojedynczych sztuk artykułów, jak i do pakowania większej partii w zbiorcze opakowania. Jedną z najpopularniejszych maszyn do pakowania jest kartoniarka – urządzenie, którego misją jest pakowanie produktów w opakowania kartonowe.

Stosowane są w wielu różnych dziedzinach: spożywczej, kosmetycznej oraz przemyśle chemicznym. Tego typu urządzenia pracować mogą samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi pakowaczkami na linii produkcyjnej. Kiedy przedmiot zostanie umieszczony w opakowaniu, kartoniarka może go poprawnie zamknąć i zabezpieczyć, a następnie oznaczyć.

Na jakiej zasadzie pracuje kartoniarka?

Działanie kartoniarki opiera się przede wszystkim na samodzielnym formowaniu z płaskiego, sklejonego wcześniej kartonu pudełek – kartoników, a później umieszczaniu w nich gotowych produktów albo elementów dodatkowych i zamknięciu całości korzystając z kleju albo zatrzasku. Umieszczanie obiektu do pudełka może odbywać się manualnie przez pracownika lub automatycznie za pomocą podajnika. Wszystkie czynności odbywają się bez pomocy człowieka, co wpływa na tempo pracy produkcyjnej i zaoszczędzenie energii.

Jakie rodzaje kartoniarek można wyróżnić?

Aktualnie dużo przedsiębiorstw na rynku oferuje zróżnicowane modele tych urządzeń, które przystosowane są do różnych potrzeb oraz specyfiki określonej branży. Szeroka oferta maszyn kartonujących umożliwia spełnienia warunków klienta w obszarze minimalnych i maksymalnych rozmiarów oraz wydajności.

Modele oferowane na rynku zaprojektowane zostały tak, żeby mogły podołać kolejnym etapom związanym z zapakowaniem obiektu.

Na rynku wyszczególnić da się modele – mniejsze kartoniarki do pakowania pojedynczych przedmiotów do opakowań a także kompletne połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanymi systemami kartonowania towarów w opakowaniu zbiorczym.

Kartoniarka może współpracować z innymi maszynami jak automaty pionowe, odbiorniki i transportery.

Kartoniarkę da się połączyć z pakowaczkami przystosowanymi do foliowania albo dołączyć opcję automatycznego drukowania dat oraz kodów. Wszystkie etapy dzieją się wtedy samodzielnie.

Wyróżnić można dwa typy kartoniarek:

  • start-stopowe – wyróżniające się zatrzymywanym cyklem pracy pomiędzy poszczególnymi etapami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – wyróżniające się ciągłym cyklem pracy bez chwili przestoju pomiędzy dalszymi etapami.

Należy napomknąć z jakiego powodu tak naprawdę opakowania zrobione z kartonu są przydatne. Tego rodzaju wyroby kartonowe posiadają dużo pozytywnych cech, do których zdecydowanie przypisać można ich dobry wpływ na środowisko, bo materiał ten poddaje się recyklingowi, a do tworzenia nadruków na kartonach wykorzystuje się farby wodne. Kolejną zaletą jest ich odporność na uszkodzenia a także szeroki zakres zastosowań, dzięki czemu wykorzystać je można do transportu lub przechowywania lekkich jak i również cięższych rzeczy a także we właściwej aranżacji jako pudełko na prezent.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury często służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów za pomocą poczty bądź dostawcy, również są przydatne przy okazji przeprowadzki. Oprócz tego można w nich przechowywać także dużo rzeczy, stąd też zaleca się zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury często służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów za pomocą poczty bądź dostawcy, również są przydatne przy okazji przeprowadzki. Oprócz tego można w nich przechowywać także dużo rzeczy, stąd też zaleca się zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Działanie kartoniarek umożliwia zyskanie dwóch typów opakowań:

– Kartony klapowe – posiadają klapy na dole jak i na górze, wykorzystywane do ich zamykania zazwyczaj za pomocą taśmy klejącej. Takie kartony dostępne są do samodzielnego złożenia, ponieważ bardzo często są złożone na płasko, z tego powodu nie zajmują zbyt wiele miejsca i można korzystać z nich niejednokrotnie. Przy produkcji opakowań klapowych używa się tektury mające 3,5 lub 7 warstw, dzięki czemu znajdą one zastosowanie w transporcie lżejszych bądź ciężkich towarów.

– Pudełka fasonowe – ten rodzaj opakowania może mieć dowolną wielkość jak i kształt. Należy także wspomnieć, iż do zamknięcia takiego rodzaju pudełka nie trzeba stosować taśmy klejącej, dlatego że ma specjalne miejsca do jego zamykania, a jednym z takich wyrobów jest między innymi opakowanie od pizzy.

Strona używa cookies
Ok