Katalog firm - Bezpłatny katalog firm - Darmowy katalog firm - Wizytówka w katalogu firm
Bezpłatna wizytówka w katalogu dla Twojej firmy
11 marca, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Precyzyjne technologie usuwania cellulitu
15 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje zapewne osoba, która nie zauważyłaby sanitarki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko z powodu charakterystycznego dźwięku, jaki robi na ulicy, lecz również ze względu na dramatyczność sytuacji. Sanitarka na sygnale oznacza bowiem jedno: w środku jest ktoś bardzo chory, potrzebujący szybko pomocy, gdyż w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Sanitariusze – rzeczywiście – są niezastąpieni, jednakże kierowca karetki również odgrywa ważną rolę. Co naprawdę robi? Inaczej mówiąc: czym konkretnie zajmuje się ktoś, kto przebywa za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Głównym jego celem jest przewożenie pacjentów, które wymagają błyskawicznej pomocy lub rehabilitacji, do szpitala albo innej jednostki medycznej. Przekazuje także wyroby medyczne, które potrzebują profesjonalnych warunków przewozu. Kierowca pogotowia przyjmuje zawiadomienia od pracowników dyspozytorni. To oni objaśniają mu, w jakie miejsce musi się natychmiast udać, ile poszkodowanych wymaga pomocy etc. Jeśli jeździ sam i natrafi na wypadek, jest zobligowany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać poszkodowanych w sanitarce (za pomocą noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Niewątpliwie prócz udzielenia pomocy osobie poszkodowanej, domaga się od kierowcy karetki, ażeby unikał ryzykownych manewrów na jezdni. Fundamentalnym obowiązkiem jest nieszkodzenie rannemu, który jest wieziony do szpitala. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do zachowania jej w zadowalającym stanie technicznym, w czystości i w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do chorego. Raz po raz musi obowiązkowo trzymać łączność ze stacją ratownictwa. Kiedy jedzie już karetką, musi dosyć wcześnie dać znać innym użytkownikom drogi, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy dźwiękowe oraz świetlne. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej przebyć specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, aby móc w ogóle rozpocząć pracę w tym zawodzie. Takie zajęcia są oferowane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Należy posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, skończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się zręcznością w prowadzeniu samochodu, a także posiadać przydatne dyspozycje mentalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po tymże fachu. Warto wcześniej upewnić się, że posiadamy właściwą znajomość wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca karetki widuje się z chorymi zakaźnie, dlatego ulec pogorszeniu może również jego zdrowie. Co więcej jest narażony na duży stres podczas prowadzenia samochodu. Występuje duże zagrożenie, że spowoduje wypadek jadąc z pacjentem z zawrotną prędkością. Ponad to kierowcy współdziałają przy noszeniu pacjentów do szpitala lub analogicznych placówek. Może to prowadzić do kontuzji rąk, ramion czy pleców. Co istotne – praca wcale nie odbywa się w stabilnych godzinach. Tu prawdopodobnie przyjdzie zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Kolejnym źródłem stresu są kryzysowe przypadki życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy pogotowia stykają się systematycznie.

Nierzadko mocno oddziałuje to na złe samopoczucie, jest motywem depresji lub przynajmniej obniżonego nastroju. Na pewno należałoby ukończyć kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy gwarancję, że interesuje nas wyłącznie owy fach i jesteśmy mocni wewnętrznie.

Na jakie przeciwności są narażeni kierowcy ambulansów?

Głównie na niezdrowy hałas (syreny ostrzegawcze), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie karetki z dużą prędkością, przebieganie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), przykre efekty oddziaływania środków odkażających, drobnoustroje chorobotwórcze (które mogą znajdować się, m in. we krwi), wygórowany wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia pojazdu, transportowania pacjentów. Szczególnie ważnym (oraz jednocześnie ujemnym) elementem jest styczność z umierającymi pacjentami lub zmarłymi, co intensyfikuje wyraźnie stan napięcia psychicznego. Kierowca ambulansu może także ulec kolejnym urazom, m in. tym, które przysporzą sami chorzy. Ma to miejsce w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

Warto pamiętać!

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy pogotowia oscyluje w granicach 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od rozmaitych czynników, np. ilości lat pracy, zdolności finansowych szpitala albo regionu. Przełożony zwraca niesamowitą uwagę na kompetencje oraz zdolności, jakie podwładny mógł nabyć wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi możemy otrzymać wyłącznie na dodatkowym kursie, a przełożeni patrzą na nie przychylnym okiem. Zazwyczaj do realizowania owego zawodu jest nieodzowne średnie wykształcenie i dobrze ocenione psychotesty. Każde zlecenie kierowcy pogotowia jest pracą niezależną, innymi słowy, iż tylko osoba sterująca tym pojazdem jest za niego zupełnie odpowiedzialna. Chcesz wiedzieć więcej o kursach dla kierowców pogotowia? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok