Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki na dowód
2 września, 2020

Szkolenie na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba konkretnych uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa konieczne jest tradycyjne prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, a także świadectwo ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto potrzebne są wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które potwierdzą zdolność kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie gwarantuje otrzymanie wszelkich wymaganych dokumentów. Dla osób, które posiadają już uprawnienia wcześniej dostępne są uzupełniające szkolenia, które powiększą zdobyte umiejętności. Aby rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Głównym wymaganiem obok posiadania podstawowego prawa jady danej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Natomiast lekarskie badania można wykonać po zakończeniu szkolenia lub w jego czasie.

Dla kogo szkolenie na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi głównie osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z większym ryzykiem wypadku. Według kodeksu drogowego są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany może nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach może zignorować sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy czym wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wykazywać się szybką reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie trudnych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych zaliczamy wszystkie te, które wysyłają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej oraz gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje też kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, i innych służbach bezpieczeństwa. Mając te uprawnienia można też kierować bankowozy oraz pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane w pełni przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Organizacja i program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został ułożony w taki sposób, by przygotowywał kierowcę na ryzykowne sytuacje w ruchu drogowym oraz wychodzenia z nich bez kolizji. Stosując techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo zarówno swoje, a także pasażerów lub osób trzecich potrzebujących pomocy. Szkolenie demonstruje ekstremalne sytuacje, w jakich możliwa jest utrata panowania nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy rozwijają swoje zdolności, potrzebnych do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla każdego kierowcy, natomiast szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wchodzą zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz wewnętrzny egzamin. Wśród tematów, które znajdują się w teoretycznych zajęciach są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, psychologiczne podstawy transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w specjalnych warunkach. Istotnym elementem jest też przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Natomiast praktyczne zajęcia polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje otrzymaniem zaświadczenia, które będzie bazą do uzyskania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszelkich formalności kierowca zdobywa uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przygotowanie do szkolenia na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego

Kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi uprzednio ukończyć 21 lat oraz prawo jazdy odpowiedniej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najszybszą formą wpisania się na szkolenie, jest przesłanie zgłoszeniowego formularza. Niezbędne szkoleniowe materiały i egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich znajduje się w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje oraz przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy opierają się na wiedzy, doświadczeniu i własnych umiejętnościach, które szczegółowo przekazują kierowcom. Ułożony program szkolenia dzięki wspaniałej organizacji oraz zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technologii uczy kierowców prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach. Edukacja zgodna z przyjętymi normami, świetne warunki nauczania i znakomita kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej pracy oraz odpowiedzialnego udziału w ruchu drogowym w każdej, nawet najniebezpieczniejszej sytuacji.

Pojazdy uprzywilejowane

 

Strona używa cookies
Ok