Kiedy auta nabywają nietypowe zezwolenia? Jakie paragrafy je obowiązują? Otóż do samochodów uprzywilejowanych włącza się jakiekolwiek pojazdy ochraniające ludzkie zdrowie, życie lub majątek. Należą tutaj też pojazdy, jakich podstawowym przeznaczeniem jest obrona bezpieczeństwa regionu, zapewnienie porządku państwowego lub porównywalne prace mające wpływ na istnienie ludzi w rozleglejszej perspektywie. Pojazdami uprzywilejowanymi są także tzw. kolumny środków transportu, np. kolumny aut Agencji Wywiadu bądź Służb Parku Narodowego. Opisywane samochody mają także dawać bezpieczeństwo jednostkom publicznym pełniącym władzę w kraju. Przypada im określona ochrona (m. in. głowie państwa bądź członkom partii). Do środków transportu uprzywilejowanych należy zaklasyfikować również samochody wykonujące na trasach prace serwisowe, modernizacyjne lub porządkowe, a także busy szkolne lub dowożące osoby niepełnosprawne.
Wszystkie przytoczone pojazdy mają na jezdni wyjątkowe uprawnienia. Nade wszystko inni uczestnicy ruchu muszą dać im pierwszeństwo, czyli zejść z jezdni, zatrzymać się bądź w następny sposób zorganizować miejsce. W momencie, gdy pojazd uprzywilejowany włącza sygnalizację wizualną oraz dźwiękową, wszyscy prowadzący auta, rowerzyści, motocykliści i piesi muszą reagować w zgodzie z ową regułą. Naturalnie kierowców pogotowia ratunkowego bądź wozów policyjnych także zobowiązują dyrektywy: dopasowania prędkości do warunków istniejących na drodze, przezornego postępowania oraz niestwarzania dodatkowego niebezpieczeństwa. W Polsce kierowców samochodów uprzywilejowanych obligują: Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku.
Kierowców-konwojentów obligują te same regulaminy co kierowców samochodów uprzywilejowanych, czyli Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ustawa o ruchu drogowym. Funkcjonują natomiast ponadplanowe reguły do przemieszczania wartości pieniężnych, w pierwszej kolejności różnorodnego charakteru czeków, weksli i pozostałych papierów będących substytutem gotówki. Każdy przewóz konwojowany powinien spełniać kryterium co do ilości „opiekunów”, np. od 24 do 50 jednostek obliczeniowych musi pilnować trzech konwojentów. Dodatkowo wskazany przewóz musi być pilnowany za sprawą komputerowych zabezpieczeń, m.in. kompleksów sygnalizacji wtargnięcia, zespołów tv monitorującej czy funkcji „panika”. Kierowcy takich samochodów muszą koniecznie przejść profesjonalny kurs na kierowcę pojazdu przewożącego wartości pieniężne.
Dużo Ośrodków Szkolenia Kierowców oferuje profesjonalne szkolenia dla tych, którzy zamierzają otrzymać upoważnienia na kierowanie samochodami uprzywilejowanymi albo przewożącymi wartości pieniężne. Z reguły rozkładają się one na dwie klasy: szkolenia standardowe oraz szkolenia rozszerzające. Pierwsze obowiązują osoby, które wyłącznie planują zdobyć zezwolenia na kierowcę-konwojenta albo kierowcę samochodu uprzywilejowanego. Drugi model przeznaczany jest dla tych, co pragną poprawić obecnie posiadane kompetencje oraz uzupełnić informacje. Szkolenia ponadto obejmują część akademicką i część praktyczną. Ich celem jest efektywne wyszkolenie kursantów do bezwypadkowego robienia najprzeróżniejszych manewrów na ulicy w niebezpiecznych sytuacjach, np. slalomu, omijania zapór z jednoczesnym hamowaniem lub operowania środkiem transportu na szczególnie zalanej drodze, gdzie jest spore prawdopodobieństwo poślizgu. Nauczyciele w momencie zajęć zwracają niesamowitą uwagę na pozycję wykorzystywaną poprzez kierowcę za kółkiem kierownicy, prędkość wybiegów (inaczej kompatybilność fizyczną), sztukę koncentracji na drodze i pozostałych drobiazgach mających ogromne znaczenie podczas prowadzenia. Co oprócz tego? Prowadzący auta w czasie kursu dokształcają się, w jaki sposób hamować, gdy auto osiąga niesamowitą prędkość czy hamować awaryjnie na ostrym zakręcie. Nierzadko dedykuje się dłuższą chwilę na podróżowanie po trolejach, jakie mają imitować zmienności klasycznej jezdni, tzw. koleiny.
Fundamentalnym przeznaczeniem jazdy defensywnej jest maksymalizowanie korzyści z wyszkolonych nawyków oraz trików. Chodzi tu o wyprzedzanie konkretnych zajść na drodze, poprawną jej obserwację i kształtowanie poszczególnych manewrów. Szkolenia jazdy defensywnej są dedykowane właściwie wszystkim kierowcom, ponieważ nauczają jak prawidłowo prowadzić po ścieżkach osiedlowych, w środku miasteczka czy po drodze szybkiego ruchu. Z jego pomocą można w ekspresowy oraz łatwy sposób przyuczyć się płynnej jazdy, stosownego alarmowania światłami, stosowania biegów albo dobierania pasu ruchu. Prowadzący w momencie jazdy prezentują, jakie określony kierowca ma uchybienia, w jaki sposób opanować dobre nawyki oraz w jaki sposób zachować się w okolicznościach ekstremalnych. Reasumując: kierowanie pojazdem w sposób defensywny powinno być za każdym razem bezpieczne. Kierowca jest zobowiązany reagować w harmonii z wykształconymi wskazówkami oraz nawykami, jeździć wprawnie oraz planowo. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej na temat treningów dla kierowców, wejdź w ów link – Kursy dla kierowców-konwojentów