Dywany wełniane dziecięce nowoczesne ceny producenta
Nowoczesne dywany dla Ciebie – szeroki wybór i doskonała jakość
7 września, 2016
Cysterny na paliwo – Nowoczesne cysterny paliwowe – Cysterny Bioecosacim
Bezpieczny transport paliwa – nowe cysterny
11 września, 2016

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Ostatnio na dominującym miejscu były gry online, które nie miały tak naprawdę nic wspólnego z realnym światem. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny oraz wkraczało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, że ciężko było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że relacje interpersonalne w dużym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można rozmawiać o potężnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej nieczułości na innych.Nowatorskim przedsięwzięciem okazała się osobliwa zabawa escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, lecz później odbyła istotne przemiany. Oparta była jedynie na tekście pokazującym się na ekranie komputera, który tyczył się opisu wnętrza jak również motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że gra ekscytowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na nieskomplikowane scenariusze lub codzienne dialogi. Gracz jest przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba rozwiązać trochę skomplikowanych zagadek, dowieść umiejętności logicznego myślenia oraz zręcznością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Nadrzędny punktem wszystkich przedsięwzięć jest opuszczenie pokoju razem z towarzyszami. Wydaje się, że to wszystko jest płytkie. Gracze tymczasem mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Główne etapy gry escape room

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można niewątpliwie dużo niesamowitych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice oraz wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to kompletnie odmienna forma gry. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć dobrej rozrywki i intrygować do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się wyjść z takiego pokoju. W takiej sytuacji przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na niniejszym etapie gracze mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać lub odpowiedź pozostaje zagadką. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że uczestnicy potrafią zadziwić samych autorów zagadek i rozstrzygają je w indywidualny sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Podstawowym wymogiem jest niestosowanie siły, aby uciec z pomieszczenia.

W Toruniu można wybrać cztery rodzaje pokojów

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują poznać tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz zbiegną z pokoju? Innym modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszystkie tajemnice i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom żyło się lepiej? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do popularnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez złego czarownika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, a zainteresowani są jedyną możliwością na wyzwolenie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat przenosi się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) również dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich również zachęcić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także wykonać indywidualną ofertę, czyli dostosowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok