Księgowość Toruń
9 lutego, 2021
Jak działa rekuperacja oraz klimatyzacja – czy warto ?
10 lutego, 2021

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zniszczała zbyt szybko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć osuwania się, ale też najwyższej jakości materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podjazd i chodniki z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych oraz jednocześnie niekosztownych materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie formy zdecydowanie ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei całkowita dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdyby zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swojego portfela z uwagi na znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, wahania temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi albo nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, dlatego traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami oraz wyrastają, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany w poprawny sposób, co często naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Podjazd i chodniki z kostki naturalnej

Przygotowanie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że kluczową rolę utrzymuje tutaj ułożenie, żeby podjazd mógł być trwały oraz żeby spełniał swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać zostawiania obszernych przestrzeni między nimi, dlatego należy rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Podjazd i chodniki z betonu stemplowanego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. W ten sposób da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz odporność na ścieranie oraz warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Strona używa cookies
Ok