W jaki sposób wybrać gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020
Podpis do płatnika Toruń
29 stycznia, 2021

Ozonowanie – Efektywna metoda sterylizacji ozonem

 

Niezawodna dezynfekcja, jaka całkowicie likwiduje wszystkie bakterie, grzyby, alergeny oraz wirusy jest obecnie niezwykle pożądana. Ozonowanie to nowoczesna technika, jaka kreuje odkażone środowisko, jednocześnie jest niezwykle ekologiczna i bezpieczna, również dla alergików. Decydując się na dezynfekcję ozonem ochraniamy swoje zdrowie i swoich osób bliskich, w tym osoby, z którymi mamy częstą styczność (np. w środowisku pracy), ze względu na to, że ta technika sterylizacji usuwa bakterie, grzyby, alergeny oraz wirusy. Oprócz tego nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ani w przypadku ludzi, ani dla zwierząt. Dodatkowym plusem oczyszczania ozonem jest zdolność szybkiego eliminowania nieprzyjemnych zapachów np. z nikotyny albo odzwierzęcych i może zostać zastosowane w budynkach i w samochodach.

Co to jest ozon i co sprawia, że jest taki dobry?

Dlaczego dezynfekcja właśnie stosując ozon? Skuteczność ozonu wiąże się z jego budową. Składa się on z trzech atomów tlenu. Bardzo szybko od chwili stworzenia ulega rozpadowi, a w przebiegu tego procesu, tlen oddziałuje z środowiskiem. Rozkładające się cząsteczki tlenu wnikają w głąb, dzięki czemu efektywnie likwidują alergeny, grzyby, bakterie, wirusy i walczą z roztoczami. Ponadto z uwagi na to, że ozon jest gazem, przenika do przestrzeni, do jakich niełatwo dotrzeć poprzez inne metody sterylizacji. Dodatkową zaletą dezynfekcji ozonem zaliczamy to, że z uwagi na szybki rozpad cząsteczek, niezwykle szybko po ozonowaniu da się korzystać z czystego i wyjałowionego wnętrza. Trzeba wywietrzyć wnętrze. Rezultatem procesu dezynfekcji ozonem jest pełne oczyszczenie i eliminacja brzydkich zapachów. Ozonowanie spełnia wytyczne sanepidu, a za sprawą swojej efektywności jest bardzo polecaną techniką dezynfekowania.

Czy dobrze jest ozonować?

Przede wszystkim zalety dezynfekowania ozonem pochodzą przede wszystkim z właściwości ozonu. Poprzez bezpieczne ozonowanie kreujemy przestrzeń wolną od grzybów, wirusów, bakterii, alergenów i roztoczy. To bardzo ważne na przykład dla alergików. Systematyczna dezynfekcja oprócz tego, że zapewnia bezpieczeństwo, daje także wysoki komfort życia, czyste powietrze bez nieprzyjemnych zapachów. Oprócz tego wielką zaletą ozonowania można wyróżnić to, że nie ma w składzie żadnych chemikaliów, więc jest całkowicie naturalna.

Gdzie warto przeprowadzić oczyszczanie ozonem?

Odkażanie ozonem należy przeprowadzać w budynkach, gdzie zazwyczaj mieszkają lub pracują ludzie. Są to zatem np. budynki mieszkalne, usługowe, biura, a także wnętrza pojazdów. Zwykle z oczyszczania ozonem z wyłączeniem domów, korzystają te miejsca, jak placówki medyczne, pensjonaty i hotele, gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, miejsca kultury, szkoły albo restauracje. Ten typ odkażania można także wykorzystać do odkażania klimatyzacji, hali sportowych, czy budynków produkcyjnych. Dzięki dezynfekcji ozonem eliminowane są szkodliwe dla ludzi i zwierząt bakterie, grzyby lub wirusy , ze względu na to żeby zapewnić niezbędny bezpieczny poziom należy od czasu do czasu przeprowadzać taki typ odkażania. Dzięki gazowej postaci ozonu, jego cząsteczki wnikają w takie materiały jak tapicerki, materace, dywany, wykładziny oraz zasłony, w ten prosty sposób możemy przeprowadzić kompleksowe oczyszczanie we wnętrzach, gdzie przesiadujemy przeważnie.

Jak bezpiecznie przeprowadzić dezynfekcję ozonem?

Choć sama technika odkażania ozonem nie jest niezbezpieczona dla zdrowia, należy dobrze się przygotować. Ozon dogłębnie utlenia, z uwagi na to w chwili przeprowadzania sterylizacji tą techniką trzeba postępować odpowiedzialnie, żeby nie podrażnić oczu oraz układu oddechowego. Przed przystąpieniem do ozonowania trzeba najpierw zabrać z wnętrza wszystkie zwierzęta i rośliny, żeby nie wystawiać ich na działanie ozonu. Oprócz tego warto zabrać projekty malarskie, żeby nie utlenić farb, ponieważ mogłyby stracić intensywność koloru. Większość ozonowania wykonują specjalne maszyny, więc istotna jest także sama umiejętność obsługi sprzętu. Zdalna kontrola nad maszyną umożliwia też osobie obsługującej wyjście z wnętrza w trakcie oczyszczania ozonem. Elementem, o jakim nie wolno zapomnieć jest uszczelnienie wnętrza, żeby ozon w trakcie pracy maszyny nie uciekał się poza oczyszczane pomieszczenie.

Tak samo w przypadku ozonowaniu auta. Na początek trzeba usunąć śmieci, chodniki gumowe i zbędne rzeczy. Ozonator powinien być na siedzeniu. Należy pamiętać o odłączeniu agregatu klimatyzacji i włączeniu wewnętrznego obiegu w nadmuchu wentylatora samochodowego. W ciągu odkażania ozonem auta trzeba zamknąć drzwi i okna, żeby cząsteczki ozonu miały szansę przenikać m.in. głęboko w tapicerki. Należy również pamiętać, żeby nie stosować ozonu w bardzo gorący dzień, zwłaszcza przy silnym nasłonecznieniu.

Strona używa cookies
Ok