E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość online
21 września, 2020

Optymalizacja stron internetowych na WordPress

WordPress zapewnia sporo funkcji do tworzenia witryn internetowych, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa powstają strony, które można łatwo rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić różne narzędzia i wtyczki stworzone do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem szczególnie przydatnym do optymalizacji witryn internetowych jest przygotowany przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie przede wszystkim analizuje czas, którego potrzebuje przeglądarka, by załadować stronę . Na bazie danych Google wskazuje ocenę w skali 0-100 punktów. I choć sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak mała ocena punktowa może wpłynąć na jej zaniżenie. To co istotne w tym narzędziu, to pełna analiza elementów, które wpływają na taki albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy potrzebują zmian. Między innymi należy zmniejszać rozmiary obrazów, usuwać elementy blokujące renderowanie, wyrzucać nieużywane kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, dostępne bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje w podobny sposób do Page Speed Insight, ale jest trochę bardziej rozszerzone, z uwagi na dostępność 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Określa stronę z uwagi na jej działanie. Ocenia m.in. czas ładowania witryny, wskazuje nieużywane kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do naprawy, by poprawić wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym obszarze istotne jest dostosowanie do użytkownika. Oceniane są np. opisy alternatywne, zrozumiałość języka czy wyraźna struktura.

Następny parametr – best practices – analizuje opcje witryny WWW z myślą o użytkownikach. Dla przykładu sprawdza możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak właściwe rozmiary wyświetlanych obrazów albo dobre użycie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje stronę też na podstawie SEO. Sprawdza między innymi zastosowanie meta opisów oraz atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) została stworzona, by sprawdzać, czy strona internetowa posiada funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy dobrze działa w wersji uproszczonej. Tak dokładny audyt wskazuje wszystkie niedociągnięcia, które należy poprawić dla dobrej optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej ocenie podlega czas ładowania strony oraz metoda pokazania jej na telefonach. Test My Site oferuje szczegółowy raport wskazujący co należy poprawić. Między innymi wskazuje zasoby utrudniające renderowanie, efektywność JavaScript, a także sugeruje wyrzucenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja wskazuje też ulepszenia, które pomogą dostosować stronę do wymagań użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google wskazuje też usprawnienia związane z takimi działaniami, jak bezproblemowa rejestracja, logowanie oraz płatności. Google gwarantuje szeroki zakres narzędzi zwracających uwagę na istotne usprawnienia korzytnie oddziałujące na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki optymalizacji witryn na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn internetowych na Wordpresie można zastosować też zaprojektowane w tym kierunku wtyczki. Logując się do WordPressa uzyskuje się nieograniczony dostęp do darmowych oraz płatnych wtyczek, które posiadają sporo ciekawych dodatków, poprawiających witryny internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie funkcji, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są niepotrzebne znaki w kodzie HTML. Za jej sprawą możliwa jest też optymalizacja czcionek i obrazów. Ponadto wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, dzięki czemu minimalizuje czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka analizuje strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. słów kluczowych, opisów alt, meta opisów czy parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest zmiana tych poszczególnych elementów, a dodatkowo wtyczka wskazuje odpowiednio zrealizowane elementy i te, które należy zmienić w treści, by osiągnąć jak najlepsze efekty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za sprawą generowanych reguł poprawia wydajność witryny dzięki czemu wyświetla się ona zdecydowanie szybciej. Zarządza tworzeniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem i na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. Tą metodą przeglądarka zachowuje pliki statyczne w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy następnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Strona używa cookies
Ok