American Dynamics, Kantech, Zettler – o gigantach systemów bezpieczeństwa
23 grudnia, 2016
Dj Warszawa
Jak znaleźć dobrego DJ-a w Warszawie?
28 grudnia, 2016

Ciekawe projekty ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy ruszasz przed swój dom bezustannie widzisz nieładną, beznadziejną i przytłaczającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie zachodzą do Ciebie w ciepłych miesiącach? Czas to zmienić! Jeśli posiadasz przed swoim domkiem niewyczerpaną połać, która optycznie zdążyła już się upodobnić do amerykańskich slumsów, wtedy powinieneś zatrudnić profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to bezwarunkowo ktoś, kto ma wyjątkowe wyczucie stylu oraz kompetencje w przygotowywaniu takich rzeczy. W sieci masz szansę wyszukać dużo inspirujących projektów na ładny i ciekawy zieleniec, np. po australijsku, z zastosowaniem skrzynek z drewna albo palet. Jeżeli więc pragniesz, żeby przestrzeń dookoła Twojego domostwa nabrała klimatu i zatrzymywała zazdrosny wzrok znajomych, czym prędzej zorientuj się w przedmiocie architektury ogrodów.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Przygotowanie doskonałego i fascynującego ogrodu składa się z kilku obowiązkowych kroków. Na wstępie musi zostać stworzony układ wykorzystania przestrzennego. Chodzi tu przede wszystkim o ilustracyjne jego przedstawienie, które mieści w sobie granice obszaru, oznaczenia informacyjne lub rejony wód. Po czym opracowuje się specyfikację fotograficzną obszaru, gdzie ma zostać stworzony ogród i terenów z nim sąsiadujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza przygotowuje na tej podstawie specjalny plan techniczny, jego przedstawienie graficzne i początkowy kosztorys.

Które składowe muszą być zauważalne w planie technicznym ogrodu?

 • Zieleń, jaka zostanie zastosowana w skwerze z podaniem konkretnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Typ nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Niedużą architekturę, inaczej wszelkie sprzęty ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Źródła wody
 • System centrów oraz kierunku instalacji elektrycznej
 • Typy światła, w tym ilość lamp
 • Następne drobiazgi, jakie będzie można ujrzeć na zarysie ogrodu
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród standardowy czy modernistyczny?

Do dzisiaj najbardziej atrakcyjne to skwery chińskie, włoskie, i zen. Każdy z nich wyraża kompletnie nową koncepcję i kierunek. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na prostotę i niezależność, francuskie – na idealne, geometryczne układy oraz ścieżki wiodące przez środek skweru, zaś japońskie – mają odtwarzać naturę, a nie ją ujarzmiać. Aktualnie opracowuje się je z nastawieniem na oczekiwania odbiorcy, mianowicie to jakie on ma koncepcje na wyeksploatowanie obszaru własnej przyległej działki.

Wzorcowe propozycje ogrodów

 • Ogrody modernistyczne – posiadające, m in. płaszczyznę do spokoju oraz uprawiania sportu
 • Ogrody dla rodzin – zaadaptowane zarówno do oczekiwań rodziców, jak i najmłodszych. Skonstruowane z uwzględnieniem miejsc na odpoczynek, rozrywkę lub spożywanie posiłków
 • Ogrody naturalne – takie, w których jest możliwość wyczuć bliskość przyrody (m in. skryć się w chłodzie drzew)
 • Ogrody miejskie – nastawione głównie na użyteczność oraz mające komfortową przestrzeń spokoju
 • Ostatnio niezwykle popularne stały się także ogrody skandynawskie, rustykalne, kolonialne czy art deco.

Widowiskowe oświetlenie ogrodowe – które zainstalować?

Urokiem zaprojektowanego ogrodu można upajać się nie tylko w ciągu dnia, lecz także po zmroku. Wystarczy, że wyposażymy go w optymalne światło. Znakomitym planem są przenośne lampy, które możesz ustawić w dowolnym miejscu. Wszelakie ścieżki, schody, podjazdy – inaczej głównie ruchliwe rewiry – powinny posiadać stabilne podświetlenie, np. halogenowe. Płaszczyznę relaksu można wyposażyć w pojedynczą mocną lampę z żyrandolem. Jeżeli w sąsiedztwie w ogóle nie ma jakichkolwiek źródeł prądu, można z dobrym skutkiem stosować lampy solarne. W ciągu dnia zbiorą one moc przechwytywaną ze słońca, natomiast wieczorem będzie można cieszyć się interesującymi wynikami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest ulokowanie tzw. receptorów zmroku, które będą uruchamiały oświetlenie w wybranym momencie lub lamp-automatów z czujnikiem ruchu (zapalające się dopiero wówczas, gdy w sąsiedztwie pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Podsumowując:

W trakcie przygotowywania zieleńców niezwykle istotne jest wkomponowanie wszystkich elementów, choćby tych najprostszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest bowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, pergola, oczko wodne wszelkie dróżki, oświetlenie oraz zadaszenie muszą ze sobą harmonizować. Jeśli nie umiesz przenieść swoich projektów na rzeczywistość, zaczerpnij z usług projektanta skwerów. Przypuszczalnie w tym, czego Ty niestety nie masz możliwości do końca sformułować, on błyskawicznie się odnajdzie oraz zaproponuje Ci korzystne rozwiązania. Pamiętaj, że obok wyszczególnionych wcześniej komponentów, trzeba podyskutować z nim też dobór sprzętów do ogrodu, dodatków ogrodowych (np. dodatków piknikowych) i wszystkich subtelniejszych dekoracji. Nie warto zakładać ogrodu samodzielnie, szczególnie, jeżeli nie wiemy co oraz w jaki sposób się robi. O wielu czynnościach można najzwyczajniej w świecie zapomnieć. Stawianie altany tylko pozornie jest szybkie, łatwe i wygodne. W końcu możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie przedstawiać się gorzej niż przed zainicjowaniem robót. Osoba odpowiadające za wzór ogrodu bierze pod uwagę wszystkie składniki, jakie będą wywierały nacisk na jego rozkwit. Pewnie zabrzmi to banalnie, przede wszystkim te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok