Korony cyrkonowe na implantach Toruń
Implanty
28 października, 2019
Implantolog – Toruń
26 sierpnia, 2020

Systemy nawadniania ogrodów

Jeśli ważne jest dla nas to, by ogród ładnie się prezentował, głównym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, ale zwyczajne metody nawadniania nie dość, że zabierają dużo czasu i wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” za nas o potrzebie podlania roślin, ale też mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste używanie zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To zdecydowanie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co bardzo upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez potrzeby zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż i które również ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie ograniczają wkład ludzkich rąk.

Jeżeli zależy nam na zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, który umożliwia określanie momentu zraszania. Minusem tego rowiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja większego systemu nawadniania nada się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w średnich i całkiem małych. System nawadniania wymaga dobrego zaangażowania w postaci planu i montażu całego systemu. Przeważnie system umieszczany jest pod ziemią. Wymagane jest zamontowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w formie zaworów, a do tego zraszaczy, jakie będą odpowiadały do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Wśród ogrodowych zraszaczy dostaniemy parę różnych rodzajów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z uwago na to, że ich podstawową zaletą jest równomierne nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, a ich główną zaletą jest to, że po wykonaniu czynności podlewania ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze sprawdzają się, ze względu na to, że ich działanie może zostać wyregulowane w zakresie 360o. Bardzo dobrze zdadzą egzamin w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji i są wyższe jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu delikatnej mgiełki, z tego powodu sprawdzą się w przypadku roślin, jakie nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle wykorzystywane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo to system ekonomiczny, ze względu na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok