Wielu uczniów pytanych w szkołach w jakim zawodzie chcą pracować w przyszłości, bez zastanowienia odpowiada – adwokat. Tak samo jest z uczniami 18 lat. Uczące się jeszcze osoby oglądając nie odpowiadające rzeczywistości seriale, zachwycają się życiem i pracą prawników. Funkcja ta niesie za sobą za równo plusy jak i zdecydowane minusy. Z pewnością praca w sektorze prawnym daje dużo satysfakcji nie tylko emocjonalnej, ale także finansowej. Adwokaci nie narzekają na nudę, to trzeba przyznać na samym początku. Jednak czy taki zawód jest dla Ciebie odpowiedni?
Stojąc na progu dorosłości nie masz pewności jeszcze co zamierzasz robić przez resztę życia. Pewnie nie masz nawet pewności co będzie się z Tobą działo w kolejnym miesiącu, a co dopiero w tak odległym czasie jak 5 następnych lat. Nie załamuj się, nie jesteś sam. Sporo ludzi przystępując do matury ma oczywisty problem z doborem ścieżki kariery. Z jednej strony przyciągają nas dobrze płatne zawody, a z drugiej nie chcemy porzucać swoich pasji z względu dobrych dochodów. Jeśli zamierzasz postawić na karierę w kancelarii prawniczej poczytaj ten poradnik dotyczący zawodu adwokata i struktury sądownictwa polskiego. Żywimy nadzieję, że rozważysz wszystkie plusy i minusy, a Twoja decyzja o ścieżce zawodowej będzie wzmocniona wnikliwą analizą i logicznymi argumentami, które w pracy adwokata są równorzędnie niezbędne.
Jeśli jesteś w tym miejscu oznacza to, że początkowy krok w stronę kariery legislacyjnej został postawiony. Powinieneś wiedzieć, że czeka Cię dość długa przeprawa przez 5 lat nauki na studiach i parę lat aplikacji. Jednak późniejsza kariera w zawodzie prawnika wynagrodzi Ci czas spędzony na zdobywaniu wiedzy. Zacznijmy jednak od podstaw. Co potrzebujesz przygotować na początku? Naturalnie zapisać się na właściwą uczelnię. Studia prawnicze oferowane są zarówno przez państwowe, jak i prywatne placówki w systemie dziennym i niestacjonarnym. Najlepiej pójść do szkoły publicznej, gdzie zajęcia są bezpłatne. Jeśli jednak masz zamiar pracować w trakcie studiów musisz wiedzieć, ze na pewnych uniwersytetach połączenie tych dwóch sytuacji może być niemożliwe. W takiej sytuacji warto przeanalizować wybór studiów niestacjonarnych, czyli zajęciach weekendowych lub wieczorowych. Oczywiście są one płatne.
W trakcie nauki w szkole wyższej będziesz stykał się z taką materią jak prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne, jak i prawo międzynarodowe. Jakakolwiek z tych gałęzi przygotuje Cię do służby w instytucjach prawnych. Od Twoich zainteresowań zależy którą z gałęzi prawa wybierzesz na swoją specjalizację. Pamiętaj lepiej znać się szczegółowo na 1 rzeczy, niż na kilku średnio. W zawodzie mecenasa to wiedza przesądza o przyszłym sukcesie zatem zadbaj o to żeby w trakcie nauki rozszerzać ją jak najmocniej. Po 5 latach czeka Cię obrona pracy magisterskiej. W zasadzie Ty wybierasz temat pracy na zakończenie studiów. Sam egzamin magisterski jest dość ciekawy. Prawdziwe schody zaczynają się po tym okresie, gdy musisz zdecydować na jaką aplikację chciałbyś pójść. Możemy wypunktować sześć najistotniejszych – adwokacką, radcowską, komorniczą, notarialną, prokuratorską i sędziowską. Aplikacja to typ praktyki zawodowej dla absolwentów studiów prawniczych. Najpierw musisz zdać egzamin wstępny, a po przebytej aplikacji musisz zdać egzamin rozliczeniowe, który jest dość trudny. Jednakże po pomyślnym zdaniu otwiera się przed Tobą szansa do kariery w wybranym zawodzie prawniczym.
Po przejściu aplikacji zdobywasz zezwolenie do uprawiania konkretnego zawodu – sędziego, komornika, lub też adwokata. Adwokat jest w sumie najbardziej złożoną działalnością, bowiem zarówno może udzielać porad prawnych, jak i reprezentować swoich Kontrahentów w trakcie procesu sądowego. Powiązany jest z dyscypliną prawa karnego, jak i prawa cywilnego. Może więc z jednej strony stać się mecenasem podejrzanego o zbrodnie z kodeksu karnego, jak i zastępcą sądowym osoby pozwanej w związku z czynem wymienionym w kodeksie cywilnym. Adwokat może zakładać indywidualną kancelarię adwokacką, lub być pracownikiem w innym biurze prawnym, lub na przykład w organizacji międzynarodowej.
Prawnik to szalenie ciekawy i zajmujący fach, w którym nierzadko należy ukrywać emocje. Z kompletną pewnością nie jest to praca dla osób o słabej psychice. Jeżeli umiesz analizować problemy, obserwować wydarzenia z dystansu, bez problemowo utrwalasz informacje i jesteś cierpliwy w stosunku do drugiego człowieka, przypuszczalnie praca prawnika jest doskonałą opcją dla Ciebie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy adwokatów, wejdź na stronę rzetelnej kancelarii adwokackiej Ius Cogens z Torunia. W dziale Blog znajdziesz pełny wachlarz fascynujących porad prawnych.
Kancelaria prawna Ius Cogens zajmuje się prowadzeniem spraw związanych z prawem karnym i cywilnym. Doskonali adwokaci proponują wysokiej klasy doradztwo prawnicze , a także reprezentację sądową przed wymiarem sprawiedliwości w każdej instancji, jednostkami samorządowymi i urzędami, zawsze tam gdzie na czele stoi litera prawa. Kliknij na ten link i poznaj nowy wymiar usług prawnych: Adwokat Toruń