prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
13 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
15 kwietnia, 2017

Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

Jak rodzić sobie z niepłaceniem alimentów przez byłego męża?

Jeżeli od około dwóch miesięcy na rachunku w banku nie zostały zarejestrowane alimenty na dziecko, mamy szansę zrobić poważne kroki, by je znowu dostać. Niestety zazwyczaj różne okoliczności wykazują jak jest to uciążliwe i ile można równocześnie mieć nieprzespanych nocy. W wypadku zaakceptowania „układu” środki pieniężne muszą zawsze docierać cyklicznie. Zaś w przypadku orzeczenia sądu – nie zawsze tak się dzieje. Niedługo po orzeczeniu rozwodu byli partnerzy często nie chcą ze sobą „debatować”, i bywa też tak, że były małżonek zmienia mieszkanie, m. in. zaczyna przebywać za granicą. Narzekają na to oboje i dziecko, jakie musi koniecznie mieć zagwarantowane należyte warunki mieszkania. Alimenty bynajmniej nie są „pomysłem”, przy użyciu którego możemy zaspokajać osobiste potrzeby. Są pozostawione tylko i wyłącznie dla dziecka. To rosnące dziecko jest bezpośrednim odbiorcą tych pieniędzy nawet w takiej sytuacji, kiedy osobiście z nich nie korzysta. Jak na przykład zadziałać w przypadku, gdy przez cztery miesiące zostało zarejestrowanych parę groszy z powodu alimentów na dziecko?

Na starcie pamiętajmy, by skontaktować się z byłym małżonkiem, nawet w przypadku kiedy jest to szczególnie kłopotliwe. Sprostowanie sytuacji „z miejsca” gwarantuje szansę wybrania dalszej drogi. Jeśli to wcale nie zapewnia jakichkolwiek efektów, stykamy się z agresją lub ciszą, musimy wynająć biegłego adwokata, jaki zainteresuje się trapiącą nas sytuacją „od deski do deski”. Musi to być zaufana osoba, a więc taka która będzie się często udzielać, będzie asystować na okrągło i wyklaruje wszystkie wieloznaczności prawne.

Składanie wniosku egzekucyjnego do komornika

Mamy możliwość dowolnie dobrać komornika, u jakiego pozostawimy formularz egzekucyjny. Trzeba kierować się umiejscowieniem biura oraz sumą klientów, których egzekutor musi koniecznie obsłużyć w tzw. „rejonie”. O szczegóły mamy szansę spytać swego prawnika, który stwierdzi, które biura będą umiały sprawnie przystąpić do zagarnięcia nieruchomości… oraz są niedaleko zadłużonego. Musimy tutaj wprowadzić wszelakie wiadomości, jakie mamy o byłym mężu – numery kont w bankach, polisy na życie, papiery wartościowe, miejsce pobytu, dane firmy i dane na temat posiadanych nieruchomości. Innymi słowy, jeśli dobrze wiemy, iż były mąż posiada określony kapitał (chociażby ten skrzętnie maskowany), powinniśmy wszystko zgłosić.

Nieefektywna egzekucja nie jest zgodna z tym, iż bynajmniej nie posiadamy już żadnych sposobności na odebranie środków pieniężnych. W przypadku, kiedy dotrzymujemy wymagania dochodowe, mamy możliwość zabiegać o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja jałowa to inaczej nieuzyskanie alimentów na dziecko przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą rozpoczęte odpowiednie działania wobec dłużnika. Na wstępie były mąż będzie zaproszony do omówienia sprawy. Musi koniecznie gruntownie przedstawić swoją sytuację życiową i zawodową, przykładowo przesłanki niewysyłania alimentów. Jednocześnie będzie od niego wymagane oddanie oświadczenia majątkowego.

W sytuacji, kiedy dłużnik nie ma pracy zarobkowej bądź bezowocnie poszukuje zajęcia, musi obowiązkowo zapisać się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. Musi ponadto przyjąć propozycję „angażu”, gdyż w innej sytuacji będzie uznany za „uciekającego od przymusu alimentacyjnego”. Jeśli utrzymuje firmę, która daje same straty, także musi się zarejestrować, aczkolwiek w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były partner wdraża wszystkie opisane czynności (a więc „kooperuje”), nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, kiedy alimentów wciąż nie ma. Należyte procedury wykonuje się wtedy, jeśli poprzez minione minimum pół roku nie wypłacił on więcej niżeli 50 procent alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Gdy były partner bez przerwy uchyla się od wpłacania alimentów na niepełnoletnie dziecko, zostaje dłużnikiem ścigany przez organy państwowe. W niniejszej sytuacji musimy wysłać formularz o poszukiwanie za nadużycie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu najzwyczajniej w świecie o „nieustającą niealimentację”, inaczej mówiąc takie sytuacje życiowe, w jakich dłużnik absolutnie nie zamierza pokrywać, alimentów, bo „ma taki kaprys” i nie ma przy tym jakichkolwiek rzeczowych powodów (szczegółowe informacje powinien wytłumaczyć nam nasz prawnik). Jednocześnie powinniśmy złożyć formularz do starosty, ażeby zarekwirowano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” i wprowadzono go do rejestru dłużników. Ogólnie rzecz ujmując nie będzie miał szansy wziąć żadnego pożyczki z banku, oprócz modnych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dobrze wiemy, iż były mąż na pewno miał majątek, tymczasem podarował go jakiemuś członkowi rodziny, wtedy musimy wnieść należny pozew: skargę pauliańską (o której traktuje kodeks cywilny) albo doniesienie o popełnieniu oszustwa, jakie ma za zadanie powstrzymywać zaspokojenie żądań wierzycieli. Wolno dodatkowo wnioskować o „alimenty od obojga rodziców byłego męża”, w przypadku kiedy on nie jest w ogóle w stanie ich spłacać.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odnośnik po prawej stronie – www.prawnik-torun.net

Strona używa cookies
Ok