Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć ?

Wybierając się na wycieczkę należy zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu zachowują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są oceniane jako najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie najbardziej interesującym nas parametrem jest długość utrzymywania temperatury, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę kluczowych elementów, które zaważą na tym, czy termos będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj praktyczność, forma oraz surowce, z jakich termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej szukać termosu stworzonego z dobrej jakości tworzyw, które nie mają szkodliwych substancji oraz dodatnio wpływają na dobre działanie termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, by termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy przekonanie, że turystyczny termos nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność swojego termosu. Przeważnie termosy turystyczne można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki powinno się zdecydować się na pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc zdecydować, który turystyczny termos wybrać jest długość zatrzymania chłodu lub ciepła. W tej kwestii istotny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak termos turystyczny okazał się dobry, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie popularne termosy turystyczne

Na rynku mają dużo termosów turystycznych, ale szczególnie popularne oraz kupowane pochodzą od 3 firm, od lat produkujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (te mniej sprawdzają w trakcie długich wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione przez wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe oraz od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą równie popularną oraz mocno zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w projektowaniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do zachowania temperatury.

Termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok