Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020
Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Planując wycieczkę powinniśmy zadbać o porządne przyszykowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są uważane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas parametrem jest czas utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród bardzo popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos nalepiej zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów, które mówią, czy dany produkt nada się w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj wygoda, struktura oraz materiały, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos wykonanego z wysokiej jakości surowców, które nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio wpływają na dobre funkcjonowanie turystycznego termosu.

Powinno się również zastanowić nad tym, by termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dopasować pojemność danego termosu. Przeważnie turystyczne termosy można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki powinno się wybrać większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. By termos turystyczny stał się dobry, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie zamknięcia są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie popularne turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić bardzo sporo termosów turystycznych, chociaż bardzo znane oraz renomowane pochodzą od 3 producentów, od lat sprzedających zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (te słabiej sprawdzają w trakcie długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są bardzo wytrzymałe oraz od lat uczestniczą w największych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że mogą przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Drugą tak samo znaną oraz mocno polecaną firmą tworzącą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta produktów zachęca użytkowników, a świetne właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć jedynie korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok